Výzva za vyvěšení moravské vlajky

14. květen 2010 | 20.16 |

vlajka MoravyObčanské sdružení MORAVSKÁ NÁRODNÍ OBEC ve své nepolitické iniciativě vyzývá moravská města a dědiny , aby na státem uznávaný svátek 5.července, kdy si připomínáme duchovní patrony Moravy a spolupatrony Evropy svaté Cyrila a Metoděje, vyvěsily na svých radnicích moravské vlajky. Cyril a MetodějMoravské vlajky by se také měly vyvěšovat při dalších událostech a výročích souvisejících s historií a současným děním ( kulturním, společenském a sportovním ) na Moravě.

         O moravské vlajce : 

V roce 1848 poslanci moravského zemského sněmu schválili 5. článek nové moravské ústavy, ve kterém se přesně definuje zemský znak a zemské barvy. "Země moravská podrží dosavadní svůj erb zemský, totiž orlici vpravo hledící, v poli modrém a červenozlatě kostkovanou. Zemské barvy jsou zlatá a červená." Od stanovených zemských barev byla následně odvozena moravská zemská vlajka, kterou tvoří dva vodorovné pruhy. Horní pruh je žlutý, spodní červený. V současné době, tj. na počátku 21. století, začínají moravští vlastenci na moravskou zemskou vlajku, z důvodu odlišení od jiných podobných vlajek, přidávat i moravský zemský znak.  

Prvním městem, které se do této výzvy zapojilo, byla Břeclav . Představitelé tohoto města nejen že se zavázali vyvěšovat naši moravskou zemskou vlajku, ale dokonce sepsali svou vlastní podpůrnou výzvu, ve které vyzývají své kolegy na radnicích dalších moravských měst a obcí, aby podpořili nepolitickou výzvu občanského sdružení MNO za vyvěšení moravské zemské vlajky. 

K dnešnímu dni se do výzvy MNO zapojilo 43 radnic a toto číslo není zdaleka konečné!

Prosím klikněte na odkazy :

http://zamoravu.eu/vyvesovani-moravske-vlajky/
http://vlajka.moravy.eu/

Su rád, že i v našem regionu Hané a Jesenicka se tato výzva setkala  s pochopením starostů, radních a zastupitelů.  Mnoho radnic, mezi kterými je také naša dědina Dlouhá Loučka,MNO se do této výzvy zapojilo.

Ohlasy z médií na výzvu  MNO za vyvěšení moravské zemské vlajky :

http://www.modernibrno.cz/aktualita.htm?aktualita=15628

http://www.radiopetrov.com/nektere-obce-vyvesi-na-sv-cyrila-a-metodeje-moravskou-vlajku/text.html?id=2091

http://relax.lidovky.cz/moravane-chteji-na-sv-cyrila-a-metodeje-vyvesit-moravskou-vlajku-pyd-/ln-zajimavosti.asp?c=A100510_170855_ln-zajimavosti_glu

http://www.horacke-noviny.com/zprava-moravska-zastava-zavlaje-119.htm

http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/unicov-vyvesi-na-radnici-moravskou-vlajku20100226.html

http://www.stream.cz/video/231/459064-radek-john-k-moravskym-vlajkam-na-radnicich/?word_id=1159032

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Výzva za vyvěšení moravské vlajky priroda 23. 05. 2010 - 19:51
RE: Výzva za vyvěšení moravské vlajky žižkovský pepík 27. 05. 2010 - 18:59
RE(2x): Výzva za vyvěšení moravské vlajky priroda 27. 05. 2010 - 19:12