Zemský svátek Moravy

27. říjen 2013 | 15.23 |

sv. Rostislav

Už zítra, tedy v pondělí 28. října si budou všichni kulturní lidé připomínat jednu z velkých osobností nejen našich moravských, ale také evropských a světových dějin - velkomoravského panovníka 

sv. Rostislava
 

http://zamoravu.eu/2011/10/28-rijen-zamysleni-nad-odkazem-sv-rostislava/

cs.wikipedia.org/wiki/Rostislav

Svatý Rostislav (Rastislav, Rastic) patřil k moravské dynastii Mojmírovců a jeho vláda spadá do období let 846 až  870.  

Mezi lety 862 - 863 vyslal kníže Rostislav poselstvo do Konstantinopole k byzantskému císaři Michalovi III. se žádostí o vyslání učitelů křesťanské víry. 

"Země naše je pokřtěna a není u nás učitele, který by nás vedl, vzdělával a vyložil nám svaté knihy. Neboť nerozumíme ani řeckému, ani latinskému jazyku ... I pošlete nám učitele, kteří nám mohou vyložit slova knih i jejich význam ...

Život Konstantina Filosofa, kap. XIV.

 Díky této politicko - kulturní misii vedené soluňskými bratry sv. Konstantinem Filosofem (Cyrilem) a sv. Metodějem se Morava stává kolébkou slovanské knižní vzdělanosti.

Slavnost svatořečení Rostislava pravoslavnou církví proběhla ve východoslovenském Prešově dne 29. října1994  a 30. října 1994 v moravské metropoli Brně.  Dle pravoslavného kalendáře má sv. Rostislav svátek 28. října. 

Svatý Rostislav je patronem Moravy a moravského kulturně - historického národa. Na počest sv. Rostislava zavlaje na mnoha radnicích a obecních úřadech moravská vlajka.

Literatura: 

Moravské letopisy - Lubomír E. Havlík

Dějiny Moravy v datech - František Čapka

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře