Za krásami a poznáním kraje pod Pálavou - 4. díl

8. prosinec 2012 | 13.54 |

Naše další putování nás zavedlo do centra stejnojmenného mikroregionu města Hustopeče

Zde jsme se kvůli vysokým tropickým teplotám nejdříve ochladili v místním aquaparku s mnoha atrakcemi ( tobogan, skluzavka, protiproud atd.). Po tomto osvěžení jsme si prohlédli střed tohoto městečka.

Hustopeče

Na náměstí nás hned zaujala novorenesanční radnice z let 1905 - 1906, dnes sídlo Městského úřadu. Jde o třípatrovou budovu s mohutnou věží, postavenou podle projektu Ferdinanda Hracha.

Hustopeče 

Hustopeče

Další dominantou náměstí je morový sloup se sousoším Nejsvětější Trojice z roku 1736. Podnětem k jeho výstavbě, stejně jako k výstavbě kaple sv. Rocha, byly morové pohromy, které sužovaly obyvatele města. Bohatá sochařská výzdoba sloupu pochází z dílny Jana Kristiána Pröbsla z Brna.

Hustopeče 

Pěknou ozdobou středu města je také renesanční kamenná kašna lidově zvaná "Žumberák", která byla postavena na náměstí v roce 1595. Po staletí byla jedním z mála zdrojů pitné vody pro obyvatele města. Dominantou kašny je sloup se sochou bůžka Tritona. 

Hustopeče

Nepřehlédnutelný je také kostel sv. Václava, který byl vysvěcený v roce 1994. Stojí přibližně na místě původního pozdně gotického chrámu, který byl v roce 1962 odstřelen. Moderní dvoupodlažní stavba kostela s půdorysem spirály byla postavena podle projektu Ludvíka Kolka. V kryptě kostela se nacházejí náhrobky hustopečských měšťanů. 

www.hustopece-city.cz/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře