Moravská města - Olomouc I.díl

30. duben 2010 | 16.11 |

  OLOMÓC - RADNICAOlomouc je bezpochyby jedním z historických center Moravy. Každý vnímavý návštěvník tohoto krásného města se o dávné slávě  Olomouce může při procházce historického centra sám přesvědčit.O významu tohoto města vypovídá také ta skutečnost, že Olomouc byla až do dobytí Torstenssonovým švédským vojskem hlavním městem Moravského markrabství. 

Na první fotografii je pohled z Dolního náměstí směrem k Hornímu náměstí. V pozadí je budova radnice.OLOMÓC - RADNICA

Olomoucká radnice, která vévodí Hornímu náměstí, již po šest staletí je symbolem hospodářského, politického a kulturního významu někdejšího hlavního města Moravy.

Stavbu radnice povolil městu výsadou roku 1378 moravský markrabě Jošt Lucemburský  zvaný Moravský.

 Původní dřevěná stavba však na počátku 15.století vyhořela ( kolem roku 1417) a proto se někdy po roku 1520 započala stavba nové radnice, tentokrát již z lomového kamene.

OLOMÓC - RADNICA

Východní průčelí radnice s manýristickou lodžií z roku 1591. Dílo olomouckého kameníka Hanse Josta. Kamenné erby na schodišti patří korunním zemím pod vládou císaře Rudolfa II. Habsburského. Jednou z korunních zemí byla i naše Morava ( Markrabství moravské ) , takže mezi erby nechybí ani moravská orlice.

Na Horním náměstí : Pamětní deska s poděkováním maršálu Radetzkému, který byl roku 1850 v souvislosti s napětím mezi Rakouskem a Pruskem vyslán v čele čtrnáctitisícové armády na obranu olomoucké pevnosti.

OLOMÓC - pamětní deska

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Moravská města - Olomouc I.díl kofta 02. 05. 2010 - 10:10