DEN ZA MORAVU

26. září 2010 | 17.01 |

Včera, to je v sobotu 25. září 2010 jsem se v Brně zúčastnil slavností nazvaných Den za Moravu. Tato akce proběhla při příležitosti uplynutí 1188 let od první písemně dochované zprávy o Moravanech z roku 822. Akce byla plánována jako důstojná připomínka nepřetržité existence Moravanů a jejich kultury na území Moravy.Celé oslavy zorganizovalo občanské sdružení Moravská národní obec ve spolupráci s Moravským národním kongresem, místním sdružením Brno - Medlánky. 

Slavnost byla obohacena také o bohatý program moravské kultury, na kterém se podíleli tito účinkující : Mužské pěvecké sbory z Mikulčic, Prušánek a Ladné doprovázené Neoveskou cimbálovou muzikou. Z hanáckého Manerova přijel zatančit folklorní soubor Koštéř.

Při průvodu městem nás svým bubnováním doprovázeli bubeníci z historické skupiny Corneta Moravia.  Vlajkový průvod svou účastí také ozdobili  členové Královského řádu Moravských rytířů svatého Rostislava a Kolumbana.

 Součástí oslav byly i hodové slavnosti v Brně - Medlánkách a také prohlídka pamětihodností spojených s moravskou zemskou správou.

Nafotili jsme s moji ženou několik fotografií, na které se můžete podívat. DEN ZA MORAVUDEN ZA MORAVUDEN ZA MORAVUDEN ZA MORAVUDEN ZA MORAVUDEN ZA MORAVUDEN ZA MORAVU

A co lze vyčíst v literatuře o tomto výročí ?

V knize  Dějiny Moravy v datech, kterou napsal František Čapka se praví : 

Rok 822 - Na říšském sněmu ve Frankfurtu nad Mohanem, svolaném císařem Ludvíkem Pobožným, se mezi vyslanci západních Slovanů uvádějí i Moravané. Jedná se o první zmínku o Moravanech v historických pramenech.

V knize Moravské letopisy autora Lubomíra E. Havlíka se píše :

Rok 822 - Návštěva vyslanců Moravanů, resp. poslů státního útvaru " království Moravanů " ( regnum Moravorum )u západního římského císaře Ludvíka Pobožného ve Frankfurtu znamenala oficiální vstup Moravanů mezi národy římského křesťanského univerza.

Také v knize Státoprávní dějiny Moravy autora PhDr. Pavla Balcárka se uvádí :

Moravané, jejichž jméno se obyčejně odvozuje od řeky Moravy ( Marus, Maraha ), uvádějí se v soudobých letopisech poprve k roku 822.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře