Slavnosti města Šumperka

6. červen 2010 | 20.32 |

V pátek a sobotu  probíhaly v Šumperku městské slavnosti. Těmito slavnostmi si toto krásné moravské město, které je také nazýváno bránou Jeseníků, pravidelně již třináct roků připomíná jednu z nejvýznamnějších historických událostí tohoto města. Před  520 lety, tedy 4. června roku 1490, se v Šumperku konal sněm moravských a slezských stavů. 

Šumperk si tuto událost připomenul pátečním průvodem , kdy pěší zónou města prošli moravští a slezští páni v dobových oděvech, rytíři v plné zbroji a za nimi mnoho obyvatel Šumperka a přátel moravské historie. Průvod vyšel ze sadů 1.máje  " od koně" a došel až k šumperské radnici, kde pan purkmistr ( starosta ) slavnostně předal klíč od města a tím oficielně zahájil oslavy. Byli přivítáni zástupci partnerských měst a po krátkém proslovu rytíři zapálili louče a průvod se vydal nazpět  do sadů 1.máje ke koni. Program byl opravdu bohatý, plný šermířských klání,moderního i historického tance, ohňová šou a páteční program vyvrcholil mohutným ohňostrojem. V sobotu program pokračoval historickým jarmarkem, ukázkou řemesel, dalšími historickými hudebními a tanečními vystoupeními, nechyběla ani katovská dílna, plivači ohně, šermíři a sokolníci.

Je důležité si připomínat důležité historické události naší země Moravy a proto tyto slavnosti hodnotím velice kladně. Věřím , že tradice těchto oslav bude dál pokračovat, vždyť letošní program navštívilo mnoho  tisíc lidí a to nejen ze Šumperka.Na závěr bych chtěl poděkovat všem účinkujícím a pořadatelům za krásné zážitky . Slavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města Šumperka

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře