28. říjen

29. říjen 2011 | 18.47 | rubrika: Historie

Včera, to je v pátek 28.října 2011, si většina lidí připomněla výročí založení samostatné Československé republiky. Politici a média výročí prezentovala jako nejdůležitější výročí roku. Možná se někteří lidé nad tímto svátkem i zamysleli a mnoho z nás si postesklo nad nesmyslným dělením Československa. Tady musím připomenout, že naprostá většina Moravanů

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení 0.00 (0x) | přečteno: 51x

Moravská lidová přísloví

18. říjen 2011 | 17.47 | rubrika: Kultura

zahradaDnes, to je 18.října, mají svátek všichni Lukášové. Toto jméno je odvozeno od italské provincie Lukánie. Ale i my Moravané máme k dnešnímu dni jedno pěkné přísloví :                                          

  " Na svatého Lukáše hojnost chleba i kaše"

Tož přejo Lukášum všecko nélepši k dnešnimo svátko.

žádné komentáře | přidat komentář

POZVÁNKA

29. září 2011 | 13.37 | rubrika: Morava-naša vlast

Zajímáte se o tradice, kulturu, historii a hlavně budoucnost Moravy? Potom Vás bude zajímat následující pozvánka.

den-za-moravu-2011-pozvanka

komentáře (1) | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

JOŠT MORAVSKÝ

28. září 2011 | 13.45 | rubrika: VýznamnÍ Moravané

Jošt MoravskýDne 1.řijna léta Páně 1410 byl moravský markrabě Jošt Lucemburský, zvaný též Moravský, ve Frankfurtu nad Mohanem zvolen hlasy pěti kurfiřtů římským králem. Letos si tedy připomínáme 601. výročí této z hlediska Moravy důležité události. Mnoho měst i obcí po celé Moravě vzdá čest této významné osobnosti vyvěšením moravské zemské vlajky na budově radnice. 

cs.wikipedia.org/wiki/Jo%C5%A1t_Moravsk%C3%BD

zamoravu.eu/2011/09/brno-pozvanka-na-den-za-moravu-1-10-2011/

MORAVSKÁ ZEMSKÁ VLAJKA

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Bludov - Žerotínská hrobka

11. září 2011 | 10.46 | rubrika: VýznamnÍ Moravané
Dnes, to je 11.září 2011, je den otevřených dveří do žerotínské hrobky v Bludově na Šumpersku a to od 14 do 17 hodin. Karel st.ze ŽerotínaMoravané, nenechte si ujít tuto jedinečnou možnost prohlídky místa posledního odpočinku významné osobnosti Moravy a ochránce moravských zemských svobod Karla st. ze Žerotína a dalších představitelů tohoto šlechtického rodu. Zajímavá jistě bude také přednáška magistra Drahomíra Polácha Čarodějnické procesy, která se koná také v neděli od 17 hodin na zámku v Bludově. 

www.bludov.cz/O-Bludove/Pametihodnosti-obce-Bludov/Zerotinska-hrobka.html

www.bludov.cz/Obecni-urad/Hlaseni-rozhlasu/

Na obrázku je pomník významného moravského zemského politika a představitele stavovské opozice Karla st. ze Žerotína ( 1564 - 1636 ), vytvořený akademickým sochařem V. Makovským v roce 1936. Tento pomník je umístěn na nádvoří Nové radnice v Brně.

www.mojebrno.wz.cz/inka--brno-dalsi-zajimavosti-nova-radnice.html

Související články

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 1 (1x)

1. ročník SETKÁNÍ MORAVSKÝCH PATRIOTŮ.

27. srpen 2011 | 12.19 | rubrika: Morava-naša vlast

V sobotu 20.srpna 2011 pořádalo občanské sdružení Moravská národní obec, Místní sdružení - Haná ve spolupráci s obcí Lipinka a Společností Aleše Balcárka

1. ročník SETKÁNÍ MORAVSKÝCH PATRIOTŮ. Setkání moravských patriotůBradloBradloBradloBradloBradloBradloBradloBradloBradloBradloBradlo

Hlavním cílem této naší akce nebylo jen pozvání do krásné přírody, ale především snaha oslovit širokou veřejnost a připomenout si výročí 150 let od zdejšího setkání významných moravských literátů 19. století, básníka Aleše Balcárka a spisovatele Jakuba Lolka. O tuto část programu se postarala PhDr. Jaroslava Čajová ze Společnosti Aleše Balcárka, která přítomným představila životní osudy a díla těchto výrazných osobností moravské kultury.  Tohoto setkání se účastnila i paní starostka obce Lipinka Mgr. Zdeňka Černá a pan starosta města Loštice PhDr. Ctirad Lolek, který všechny patrioty pohostil třradiční pochoutkou z Loštic.

Úplnou reportáž z tohoto krásného setkání lidí, kterým není lhostejný osud naší země Moravy, najdete na tomto odkazu : 

zamoravu.eu/2011/08/vrchol-bradlo-reportaz-z-1-setkani-moravskych-patriotu/

Nafotil jsem několik fotografií z průběhu celého setkání i vycházky po zajímavostech v okolí Bradla. 

komentáře (1) | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Tož včil to našo

20. červenec 2011 | 16.12 | rubrika: Hudba

                                                                               MNO

Trocho moravské mozeke pro lepši nálado. 

www.youtube.com/watch   -  skupina Morava - Zamilovaná píseň

www.youtube.com/watch  -   Fleret  - Sbohem galánečko

www.youtube.com/watch  -  Jiří Zonyga - Husličky

www.youtube.com/watch  -  Fleret  -  Zafúkané

www.youtube.com/watch  -  Fleret  -  Kurnik šopa tož to ne

www.youtube.com/watch  -  Ex Argema  - Velká Morava

www.youtube.com/watch  -  Argema  -  Stíny

www.youtube.com/watch  -  SK Sigma Olomouc - hymna  -  Stracené Ráj

www.youtube.com/watch  -  Stracené Ráj  -  Nečoché mě k nohám

www.youtube.com/watch  -  Stracené Ráj  -  Remek

www.youtube.com/watch  -  Stracené Ráj  -  Velká slepiči lópež

www.youtube.com/watch  -  Stracené Ráj   -  Rozhovor

www.youtube.com/watch  -  Stracené Ráj   -  Blbá holka

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Uničov - muzea

10. červenec 2011 | 19.38 | rubrika: Muzea

Město Uničov patří mezi hrdá moravská města, která podpořila nepolitickou iniciativu občanského sdružení Moravská národní obec. Toto město, které je přirozeným centrem severní Hané,  oslavilo svátek moravských duchovních patronů sv. Konstantina ( Cyrila ) a Metoděje nejen vyvěšením moravské vlajky na budově radnice, ale navíc v tento den, to je 5.července 2011, byla  pro veřejnost bezplatně zpřístupněna veškerá muzea v majetku města. 

Pan starosta Bc. Dalibor Horák k této iniciativě řekl : " Věřím, že tyto aktivity města Uničova přispějí ke zvýšení obecného povědomí o historickém odkazu minulých generací ". 

Fotografie č.1) Muzeum U Vodní branky s expozicí z dějin města

2 - 13) Muzeum vězeňství v budově bývalé městské šatlavy

14) Koncertní síň

15) Uničovská radnice s vyvěšenou moravskou zemskou vlajkou

16 - 21) Výhledy z radniční věže 

22 - 23) Expozice stavebního vývoje radniční budovy v půdních prostorách radnice na Masarykově náměstí.

24 - 25) Starobylá kašna s orlicí

                                                                                                                                                  

UničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničovUničov

komentáře (1) | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 4 (1x)

Radnice vyvěsí moravskou zemskou vlajku

3. červenec 2011 | 16.45 | rubrika: Morava-naša vlast

Stejně jako loni, tak i letos oslovuje občanské sdružení Moravská národní obec (dále jen MNO) radnice moravských měst a obcí s II. ročníkem nepolitické iniciativy " Za vyvěšení moravské zemské vlajky". Cílem celé akce je probouzet zájem veřejnosti, zejména mladých lidí, o poznávání naší vlasti – jejich jedinečných tradic, barvitého folklóru, slavných dějin i malebné přírody.  KyrilMethod

 Loňský I.ročník této občanské výzvy byl velmi úspěšný, když se na území celé Moravy k této akci připojilo 73 radnic moravských měst a obcí. Moravská zemská vlajka zavlála v den duchovních patronů Moravy – sv. Cyrila a Metoděje, tedy 5.července, také na sídle Jihomoravského kraje a na dalších veřejných budovách po celé Moravě.

Letošní II. ročník této výzvy je ještě úspěšnější než ten loňský. Doposud, to je k 3.7.2011, se do této nepolitické iniciativy zapojilo na celém území Moravy 214 radnic. Stejně jako loni žluto – červená bikolora obohacená o moravský znak ( vpravo hledící šachovaná orlice v modrém poli ) zavlaje i na budově hejtmanství Jihomoravského kraje. Není bez zajímavosti, že tuto nepolitickou iniciativu letos podpořila i jedna radnice v Čechách. Moravskou zemskou vlajku vyvěsí také obec Jindřichovice pod Smrkem, která se nachází v severních Čechách na Liberecku. Je potěšitelné, že tuto iniciativu podpořilo také mnoho radnic v našem regionu severozápadní Moravy, který zahrnuje území Hané, podhůří a horské oblasti Jeseníků.Vůbec mezi první obce, které se do této občanské výzvy zapojily, jsou obce přirozeného mikroregionu Uničovsko, které společně s centrem tohoto mikroregionu , městem Uničovem, již tradičně vyvěsí moravskou zemskou vlajku nejen na oslavu  duchovních patronů Moravy sv. Cyrila a Metoděje, ale také si připomenou další milníky moravské historie a její slavné osobnosti. Proto na mnoha radnicích zavlaje moravská zemská vlajka ještě 1.října  jako připomenutí zvolení moravského markraběte Jošta Lucemburského římským králem, nebo také při oslavách svátku velkomoravského panovníka Rastislava, který si připomínáme 28. října. Město Uničov prostřednictvím pana starostu Bc. Dalibora Horáka a rady města podpořilo také druhý bod této výzvy. Občanské sdružení MNO v něm navrhuje představitelům radnic obohatit letošní oslavy  duchovních patronů Moravy zpřístupněním místních pamětihodností, muzeí, galerií, výstav či expozic; a to pro veřejnost buď zdarma, nebo za zvýhodněné vstupné.

UNIČOVNávštěvníci i obyvatelé města UNIČOVUničova  tak ve státní svátek 5. července 2011 mohou zdarma navštívit a prohlédnout si veškeré muzejní expozice v majetku města Uničova. Jsou to muzeum U Vodní branky s expozicí z dějin města na Bezručově náměstí, expozice k dějinám působení řádu Minoritů v budově bývalého kláštera na Haškově ulici, Muzeum vězeňství v budově bývalé městské šatlavy v Příční ulici a expozice stavebního vývoje radniční budovy v půdních prostorách radnice na Masarykově náměstí včetně radniční věže. Stejně tak návštěvníci a obyvatelé města Zábřeh si v tento den mohou zdarma prohlédnout zdejší muzeum a to díky dobré vůli pana starosty RNDr. Mgr. Františka Johna, Ph.D. a radním tohoto překrásného města, kteří schválili i tento bod této občanské výzvy.Lipinka

Kromě obcí Uničovska se k iniciativě Moravské národní obce o.s. v našem regionu připojily také města a obce mikroregionů Šternberska, Litovelska, Mohelnicka, Zábřežska, Rýmařovska a Šumperska. Je důležité, že význam této iniciativy si uvědomují i představitelé takových důležitých center jako je bezpochyby město Šumperk. Pan starosta Mgr. Zdeněk Brož a radní tohoto města, které je nazýváno jako "Brána Jeseníků" tuto občanskou iniciativu projednali na 12. zasedání rady města dne 7.4.2011 a  schválili vyvěšení moravské zemské vlajky na budově Městského úřadu v den duchovních patronů Moravy – sv. Cyrila a Metoděje dne 5.července 2011.  

Věřím, že tato občanská aktivita přispěje ke zvýšení obecného povědomí o historickém odkazu minulých generací.Vždyť úcta a hrdost k hodnotám, které vytvořily generace před námi, patří k základním principům slušné a vyspělé společnosti. Krásně to vyjádřil hlavní koordinátor této iniciativy, pan Vladimír Novotný, který prohlásil : "Vždyť žijeme na Moravě – žijeme. Jsme Moraváci – jsme. Tak proč si tu naši vlajku nevyvěsit !"

Všem starostům, radním a zastupitelům měst a obcí, které se zapojily do nepolitické iniciativy "Za vyvěšení moravské zemské vlajky" patří náš dík a uznání. 

Čtenářům a návštěvníkům mého blogu přeji krásné prožití nadcházejícího svátku slovanských věrozvěstů a duchovních patronů Moravy sv. Konstantina ( Cyrila ) a Metoděje.

Stanislav Blažek 

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Technické muzeum v Brně

21. červen 2011 | 17.56 | rubrika: Muzea

Nedávno jsem navštívil Technické muzeum v Brně. Protože jako téměř vždy jsem měl u sebe fotoaparát, tak se mi podařilo nafotit některé technické zajímavosti se sbírek TechnickéhoBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeumBrno - Technické muzeum muzea. Doufám, že Vás mé fotografie zaujmou a budou dobrým námětem k návštěvě tohoto muzea.

Obrázek č. 1) Před samotnou budovou muzea se nachází sbírka vojenských letadel. Vzdálenější letadlo - MiG-21MF.

2) Sovětský nadzvukový stíhací bombardér Suchoj SU-22 M-4.

3) Vstup do Technického muzea.

4,5) Vývoj fotoaparátů a dalších užitných předmětů kolem nás.

6,7) Funkční model historické tramvaje.

8) Ve třetím patře muzea se nachází oddělení nazvané Labyrint světla.

9,10) Zavěšené modely - pohled ze schodiště.

11) Doba kamenná 

12) Keltské sekery - Keltové na území Moravy žili asi od roku 370 př.n.l. Konec keltského osídlení Moravy se datuje asi do poloviny posledního století př.n.l.

13, 14) Mapa Moravy s vyznačením raněstředověkých oblastí výroby železa.

15) Co všechno naši moravští předci dokázali : Na obrázku je rekonstrukce původního vzhledu hutnické dílny z 9. století v polesí obce Olomučany v Moravském krasu s nadzemními šachtovými pecemi.

16) Sbírka střelných zbraní.

17 -  21) Krása historických automobilů.

19) Austro Daimler - nejstarší exponát ve sbírce historických vozidel. Automobil byl vyroben krátce před první světovou válkou ve Wiener - Neustadtu.

20) Jeden z nejslavnějších moravských automobilů Tatru 87 uvedla na trh v roce 1942 automobilka Tatra Kopřivnice.

Tímto automobilem objeli cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund celý svět. Také byl oblíbený u důstojníků SS na území Protektorátu Čechy a Morava. Posloužil jako inspirace prvního modelu nejsevernější evropské automobilky — švédského SAABu, s označením 92. V padesátých letech minulého století byla výroba osobních vozidel přesunuta do sousedních Čech pod značkou ŠKODA — název převzat od Škodových závodů Plzeň pro jejich věhlas. V současné době se na Moravě v kopřivnickém závodu TATRA osobní auta nevyrábí a produkce stagnuje...
21) Další krásné auto z dílny moravské automobilky Wikov. Prostějovští konstruktéři uvedli v roce 1930 na trh tento automobil
Wikov 35.
 22) Také výroba motorek má u nás dlouhou tradici.
 23) Dřevěný předchůdce dnešního jízdního kola.

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)