Oslavy 135. výročí hasičů v Dlouhé Loučce

13. červen 2010 | 12.52 | rubrika: Naša dědina

Včera se v naší obci konaly oslavy 135. výročí založení hasičského sboru v Dlouhé Loučce.  Loučský hasičský sbor tedy vznikl roku 1875  v době, kdy Morava ( Moravské markrabství ) byla součástí Rakousko - Uherské monarchie.

Oslavy započaly slavnostním průvodem, který hasiče, muzikanty a mažoretky zavedl na místní hřiště. Zde slavnost pokračovala slavnostními projevy pana starosty Koláčka, zástupce hasičských sborůHASIČIHASIČI a dalších pozvaných hostů. Následovalo ocenění jednotlivých hasičů za věrnostní výročí a zásluhy. Všem se muselo líbit vystoupení mažoretek, které k nám přijely až z města Jeseník. Po mažoretkách přišlo na řadu vystoupení dětí z místní základní školy a to s ukázkami aerobiku, břišních tanců a na závěr dívky z deváté třídy zatančily kankán.

Profesionální hasiči z Uničova předvedli ukázkové zásahy, kdy nejprve ukázali vyproštění a vystříhání postiženého z havarovaného vozidla a potom také ostrý zásah při hašení hořícího auta.

O dobrou náladu se postaral zpěvák Pavel Novák ml., který  ve svém dětském pásmu roztančil a pobavil loučské děti. Ale také starší generace si přišly na své, když Pavel zazpíval písně jako například  Nádherná , Vyznání, Malinká, Morava a mnoho dalších hitů, které kdysi složil jeho otec Pavel Novák st.HASIČIHASIČIHASIČIHASIČIHASIČIHASIČIHASIČIHASIČIHASIČIHASIČIHASIČIHASIČIHASIČI

Na hřišti se lidé mohli občerstvit nealkoholickými nápoji, pivem, pekly se ryby, grilovalo maso atd. 

Děti se mohly povozit na řetízkových kolotočích nebo si zaskákat na trampolínách . Pro nejmenší byl připraven skákací hrad. Mnoho dětí se za mírný poplatek také povozilo na hřbetě poníků.

 Počasí celkem přálo, jen večerní zábavu trochu narušila bouřka, ale i tak oslavy dopadly dobře.

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Dopis

13. červen 2010 | 11.06 | rubrika: Morava-naša vlast

Velmi mne znepokojil pořad na veřejnoprávní televizi ČT 24, který se zabýval hodnocením voleb na Slovensku. Doc. PhDr. Lubomír Kopeček Ph.D, který působí na katedře politologie FSS MU zde tyto volby komentoval. Při svém srovnávání politické situace u nás a na Slovensku použil pojem " v Čechách " pro pojmenování celé republiky ! Že by pan docent neznal správný název státního útvaru, který

komentáře (6) | přidat komentář | hodnocení 1.67 (3x) | přečteno: 127x

Slavnosti města Šumperka

6. červen 2010 | 20.32 | rubrika: Morava-naša vlast

V pátek a sobotu  probíhaly v Šumperku městské slavnosti. Těmito slavnostmi si toto krásné moravské město, které je také nazýváno bránou Jeseníků, pravidelně již třináct roků připomíná jednu z nejvýznamnějších historických událostí tohoto města. Před  520 lety, tedy 4. června roku 1490, se v Šumperku konal sněm moravských a slezských stavů. 

Šumperk si tuto událost připomenul pátečním průvodem , kdy pěší zónou města prošli moravští a slezští páni v dobových oděvech, rytíři v plné zbroji a za nimi mnoho obyvatel Šumperka a přátel moravské historie. Průvod vyšel ze sadů 1.máje  " od koně" a došel až k šumperské radnici, kde pan purkmistr ( starosta ) slavnostně předal klíč od města a tím oficielně zahájil oslavy. Byli přivítáni zástupci partnerských měst a po krátkém proslovu rytíři zapálili louče a průvod se vydal nazpět  do sadů 1.máje ke koni. Program byl opravdu bohatý, plný šermířských klání,moderního i historického tance, ohňová šou a páteční program vyvrcholil mohutným ohňostrojem. V sobotu program pokračoval historickým jarmarkem, ukázkou řemesel, dalšími historickými hudebními a tanečními vystoupeními, nechyběla ani katovská dílna, plivači ohně, šermíři a sokolníci.

Je důležité si připomínat důležité historické události naší země Moravy a proto tyto slavnosti hodnotím velice kladně. Věřím , že tradice těchto oslav bude dál pokračovat, vždyť letošní program navštívilo mnoho  tisíc lidí a to nejen ze Šumperka.Na závěr bych chtěl poděkovat všem účinkujícím a pořadatelům za krásné zážitky . Slavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města ŠumperkaSlavnosti města Šumperka

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Co se děje na Moravě - Moravský den v Břeclavi

30. květen 2010 | 11.01 | rubrika: Morava-naša vlast

Také město Břeclav chystá v měsíci červnu své už tradiční slavnosti nazvané Moravský den.  

Prosím klikněte na následující odkaz :

Tož v červnu do Břeclavi !

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Co se děje na Moravě - Slavnosti města Šumperka

29. květen 2010 | 18.22 | rubrika: Morava-naša vlast

   Moravská orliceTyto slavnosti, které se v Šumperku konají 4. - 5. června 2010 připomínají nejvýznamější událost v historii tohoto moravského města. 

Z historie :  Roku 1490 se na společném sněmu v Šumperku sešli stavové moravští a slezští, aby dohodli společný postup. Moravskou delegaci vedl zemský hejtman Ctibor Tovačovský z Cimburka . Společně se stavové usnesli na tom, že složí hold králi Vladislavu II. Jagelonskému. 

Král Vladislav II. požadoval po smrti Matyáše Korvína, aby se Moravské markrabství navrátilo k soustátí Koruny české. Moravští stavové požadavek splnili a slavnostně prohlásili, že příslušejí k této KoruněVladislav II. se ujal vlády na Moravě jako markrabě moravský.  

Vladislav II. král Čech a markrabí Moravy potvrdil Moravskému markrabství všechna privilegia, která mu udělili jeho předchůdci na markraběcím stolci.

Literatura : Moravské letopisy  -  Lubomír E. Havlík

                    Dějiny Moravy v datech  -  František Čapka

Prosím klikněte na následující odkaz :  > http://www.sumperk.cz/redakce/index.php?xuser=&lanG=cs&slozka=20570&xsekce=22501&clanek=42690

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Výzva za vyvěšení moravské vlajky

14. květen 2010 | 20.16 | rubrika: Morava-naša vlast

vlajka MoravyObčanské sdružení MORAVSKÁ NÁRODNÍ OBEC ve své nepolitické iniciativě vyzývá moravská města a dědiny , aby na státem uznávaný svátek 5.července, kdy si připomínáme duchovní patrony Moravy a spolupatrony Evropy svaté Cyrila a Metoděje, vyvěsily na svých radnicích moravské vlajky. Cyril a MetodějMoravské vlajky by se také měly vyvěšovat při dalších událostech a výročích souvisejících s historií a současným děním ( kulturním, společenském a sportovním ) na Moravě.

         O moravské vlajce : 

V roce 1848 poslanci moravského zemského sněmu schválili 5. článek nové moravské ústavy, ve kterém se přesně definuje zemský znak a zemské barvy. "Země moravská podrží dosavadní svůj erb zemský, totiž orlici vpravo hledící, v poli modrém a červenozlatě kostkovanou. Zemské barvy jsou zlatá a červená." Od stanovených zemských barev byla následně odvozena moravská zemská vlajka, kterou tvoří dva vodorovné pruhy. Horní pruh je žlutý, spodní červený. V současné době, tj. na počátku 21. století, začínají moravští vlastenci na moravskou zemskou vlajku, z důvodu odlišení od jiných podobných vlajek, přidávat i moravský zemský znak.  

Prvním městem, které se do této výzvy zapojilo, byla Břeclav . Představitelé tohoto města nejen že se zavázali vyvěšovat naši moravskou zemskou vlajku, ale dokonce sepsali svou vlastní podpůrnou výzvu, ve které vyzývají své kolegy na radnicích dalších moravských měst a obcí, aby podpořili nepolitickou výzvu občanského sdružení MNO za vyvěšení moravské zemské vlajky. 

K dnešnímu dni se do výzvy MNO zapojilo 43 radnic a toto číslo není zdaleka konečné!

Prosím klikněte na odkazy :

http://zamoravu.eu/vyvesovani-moravske-vlajky/
http://vlajka.moravy.eu/

Su rád, že i v našem regionu Hané a Jesenicka se tato výzva setkala  s pochopením starostů, radních a zastupitelů.  Mnoho radnic, mezi kterými je také naša dědina Dlouhá Loučka,MNO se do této výzvy zapojilo.

Ohlasy z médií na výzvu  MNO za vyvěšení moravské zemské vlajky :

http://www.modernibrno.cz/aktualita.htm?aktualita=15628

http://www.radiopetrov.com/nektere-obce-vyvesi-na-sv-cyrila-a-metodeje-moravskou-vlajku/text.html?id=2091

http://relax.lidovky.cz/moravane-chteji-na-sv-cyrila-a-metodeje-vyvesit-moravskou-vlajku-pyd-/ln-zajimavosti.asp?c=A100510_170855_ln-zajimavosti_glu

http://www.horacke-noviny.com/zprava-moravska-zastava-zavlaje-119.htm

http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/unicov-vyvesi-na-radnici-moravskou-vlajku20100226.html

http://www.stream.cz/video/231/459064-radek-john-k-moravskym-vlajkam-na-radnicich/?word_id=1159032

komentáře (3) | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 1 (3x)

Moravská města - Olomouc II.díl

8. květen 2010 | 15.03 | rubrika: Cestování, turistika

OLOMÓCOLOMÓCSloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí je jednou z nejcennějších památek nejen Olomouce a Moravy, ale celé Evropy. V roce 2000 bylo toto dílo autora Milana Tognera zapsáno do seznamu památek  UNESCO.

Tento mariánský sloup byl vybudován mezi lety 1716 - 1754, dosahuje výšku 35 metrů, celé dílo je v charakteristickém slohu , známém jako " olomoucké baroko ". Tento barokní skvost je vyzdoben mnoha sochami vynikajícího moravského umělce Ondřeje Zahnera.                                                 

Zdroj informací : http://www.turistik.c OLOMÓCz

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 1 (1x)

1.máj v Dlouhé Loučce

1. květen 2010 | 16.42 | rubrika: Naša dědina

Mezi tradiční moravské zvyky bezpochyby patří stavění máje. Tuto tradici jsme obnovili a udržujeme také u nás v Dlouhé Loučce a to hlavně díky místním hasičům, kteří dnešní oslavy pojali recesisticky v duchu dob reálného socialismu. 1.májTakže nechyběl ani prvomájový průvod a pionýrské šátky.

Oslavy pokračovaly na místním fotbalovém hřišti, kde k poslechu zazpívali místní zpěváci ze skupiny Přátelé.  

Naša dědina leži na severnim okrajo Hané a jak je na obrázko vidět , tak  za Lóčkó se zdvihajó kopce Nízkéch Jeseniku.

  

1.máj

1.máj1.máj1.máj1.máj

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Moravská města - Olomouc I.díl

30. duben 2010 | 16.11 | rubrika: Cestování, turistika

  OLOMÓC - RADNICAOlomouc je bezpochyby jedním z historických center Moravy. Každý vnímavý návštěvník tohoto krásného města se o dávné slávě  Olomouce může při procházce historického centra sám přesvědčit.O významu tohoto města vypovídá také ta skutečnost, že Olomouc byla až do dobytí Torstenssonovým švédským vojskem hlavním městem Moravského markrabství. 

Na první fotografii je pohled z Dolního náměstí směrem k Hornímu náměstí. V pozadí je budova radnice.OLOMÓC - RADNICA

Olomoucká radnice, která vévodí Hornímu náměstí, již po šest staletí je symbolem hospodářského, politického a kulturního významu někdejšího hlavního města Moravy.

Stavbu radnice povolil městu výsadou roku 1378 moravský markrabě Jošt Lucemburský  zvaný Moravský.

 Původní dřevěná stavba však na počátku 15.století vyhořela ( kolem roku 1417) a proto se někdy po roku 1520 započala stavba nové radnice, tentokrát již z lomového kamene.

OLOMÓC - RADNICA

Východní průčelí radnice s manýristickou lodžií z roku 1591. Dílo olomouckého kameníka Hanse Josta. Kamenné erby na schodišti patří korunním zemím pod vládou císaře Rudolfa II. Habsburského. Jednou z korunních zemí byla i naše Morava ( Markrabství moravské ) , takže mezi erby nechybí ani moravská orlice.

Na Horním náměstí : Pamětní deska s poděkováním maršálu Radetzkému, který byl roku 1850 v souvislosti s napětím mezi Rakouskem a Pruskem vyslán v čele čtrnáctitisícové armády na obranu olomoucké pevnosti.

OLOMÓC - pamětní deska

komentáře (1) | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 1 (1x)

Dnes na zahradě

17. duben 2010 | 20.11 | rubrika: Zahrada

skalka Díky sluníčku, které po předešlých deštivých dnech opět vylezlo zpoza mraků jsme dnes prožili krásný jarní den. Hned ráno moje kroky vedly na zahradu, která je hlavně díky skalce už plná barev. Koberce barevných skalniček  jsou neodolatelným pokušením pro nejrůznějši hmyz a tak se všude ozývalo bzučení včel, vos, čmeláků a z květu na květ neposedně poletovali motýli. Dnešní den byl opravdu nádherný .  

Nafotil jsem pár obrázků z naší skalky, o které se s Vámi chci podělit.                                                   skalkaskalkaskalka    

   skalkaskalka

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)